Przejdź do treści

Turecki rock: Duman

turecki rockO jakich tureckich współczesnych muzykach słyszeliście? Kogo lubicie słuchać? Znacie turecki zespół Duman? Bo dzisiaj będzie o tureckim rocku i o tym właśnie zespole.

Historia zespołu Duman

Początki grupy “Duman”, to historia innego zespołu: “Mad Madame”.

Zespół “Mad Madame” został założony przez Kaana Tangöze, Ari Barokasa i Yakup Trana. Kariera “Mad Madame” nie trwała długo, bo Kaan Tangöze wyjechał na studia do Ameryki, co spowodowało, że zespół rozpadł się.

Kaan Tangöze nie przerwał jednak pisana tekstów piosenek i muzyki. Kiedy wrócił z powrotem do Turcji, wraz z Ari Barokasem, zdecydowali się na kontynuowanie kariery muzycznej. Do grupy dołączył Batuhan Mutlugil. Nowa nazwa zespołu brzmiała: “Duman”, co oznacza dym. A skąd się ta nazwa wzięła? Nie mając pomysłu na nazwę zespołu, artyści zapożyczyli ją od jednej z piosenek na nowym albumie: Halimiz Duman. Był rok 1999. Pierwsza płyta zespołu to: Eski Köprünun Altında – Pod starym mostem.

W 2002 roku do zespołu na stałe dołączył perkusista Alen Konakoğlu. W tym roku wydana została również druga płyta grupy: Belki Alışman Lazım – Może musisz się przyzwyczaić.

Zespół do dzisiaj jest aktywny, poza krótką przerwą w 2006 roku spowodowaną powołaniem do wojska Kaana Tangöze i Batuhana Mutlugila.

W 2007 roku zmienił się perkusista: Alena Konakoğlu zastąpił Cengiz Baysal. W 2016 roku nastąpiła kolejna zmiana i nowym perkusistą jest Mehmet Demirdelen.

W 2012 roku menadżerem zespołu został Elif Konuray.

O muzyce “Duman” i dyskografia

Zespół tworzy ciekawą mieszaninę rocka, grunge oraz tureckiej muzyki ludowej.

A tutaj playlista z utworami zespołu na Youtube.

Płyty zespołu:

1999 – Eski Köprünün Altında
2002 – Belki Alışman Lazım
2003 – Konser
2004 – Bu Akşam
2005 – Seni Kendime Sakladım
2007 – En Güzel Günüm Gecem
2008 – Rock’n Coke Konseri (2 wrzesień 2006)
2009 – Duman I
2009 – Duman II
2011 – Canlı
2013 – Darmaduman

Udostępnij:
×