Przejdź do treści

Eskihisar koło Stambułu

Eskihisar, zamek w Turcji

Eskihisar. Mała miejscowość niedaleko Stambułu, do której można dotrzeć czy to promem, czy też bardziej tradycyjnie, drogą lądową. Miasteczko to należy do prowincji Gebze, o której już pisaliśmy w poście o Hannibalu. W porównaniu ze Stambułem, nie jest to może jakaś atrakcja turystyczna, ale z całą pewnością jako krótka wycieczka weekendowa poza miasto, Gebze sprawdzi się znakomicie.

Nad morzem, wzdłuż nabrzeża ulokowane są liczne restauracyjki gdzie można smacznie zjeść.

Zamek w Eskihisar

Położony na wzgórzu, z daleka przyciąga uwagę. Zamek pochodzi z okresu bizantyjskiego, a zbudowano go by kontrolować statki przepływające przez cieśninę i zawijające do portu w dole. Już po zdobyciu przez sułtana Mehmeda II Zdobywcę Konstantynopola, osadzeni zostali tutaj żołnierze. Ich potomkowie nadal mieszkają w Eskihisar. Obecnie, z zamku pozostały tylko ruiny. Warto wspiąć się jednak na wzgórze zamkowe, skąd rozciąga się piękny widok na wodę i miasteczko w dole.

Dom Osman Hamdi Beya oraz muzeum mu poświęcone

Osman Hamdi Bey zasłynął jako osmański malarz – to spod jego pędzla wyszedł obraz “Trenera żółwi” – oraz jako archeolog i dyrektor pierwszego w Imperium Osmańskim muzeum.

W XIX wieku, możni Stambulczycy posiadali dwa domy: jeden zimowy, w mieście, oraz drugi letni, ulokowany wśród natury: czy to na Wyspach Książęcych, czy też w pobliskich wioskach i miasteczkach.

Powstanie…

Dom w którym Osman Hamdi Bey spędzał lato, znajdował się właśnie w Eskihisar, miejscowości, w której spędził dzieciństwo. W domu archeologa obecnie znajduje się muzeum składające się z dwóch budynków: atelier malarza oraz domu mieszkalnego. To właśnie w tym atelier powstały najważniejsze prace malarza, włącznie z “Trenerem żółwi”.

Sprawdź też:  Edirne to nie tylko meczet

Dom Osman Hamdi BeyaBudynek został zaprojektowany przez samego właściciela, Osman Hamdi Beya w 1884 roku. Zainspirowany francuskimi wpływami, większość budulca dla willi, została sprowadzona z Francji. Na parterze, warto przyjrzeć się malunkom na drzwiach. Kwiaty osobiście stworzył Osman Hamdi Bey.

W latach późniejszych do willi dodano atelier i hangar dla łodzi.

…oraz dalsza historia willi

Podczas I wojny światowej przebywał tutaj tymczasowo drugi prezydent młodej Republiki Tureckiej: İsmet Inönü. W latach czterdziestych XX wieku budynek przeszedł w ręce wojska. W 1945 roku wybuchł pożar w atelier i górna część budynku uległa całkowitemu zniszczeniu. W latach sześćdziesiątych budynek przeszedł znowu pod władanie państwa, w 1966 roku stał się obiektem chronionym. W 1982 roku dom przeszedł pod zarząd Ministerstwa Kultury i Turystyki i rozpoczęto odrestaurowywanie budynku, by w końcu w 1987 roku otworzyć muzeum.

Obecnie znajduje się tutaj muzeum, w którym wystawione są przedmioty należące do słynnego malarza oraz kopie jego dzieł.

Oryginał “Trenera żółwi” znajduje się w Muzeum Pera.

Godziny otwarcia muzeum Osman Hamdi Beya w Eskihisar

Muzeum otwarte jest codziennie, poza poniedziałkami, od godziny 8:30 do 17:30. Jak w wielu obiektach w Turcji, pomiędzy godzinami 12:30-13:30 muzeum jest zamknięte.

Udostępnij:
×