Przejdź do treści

Gebze. Śladami Hannibala i Mehmeda Zdobywcy

Monument Hannibala w GebzeLato zbliża się ku końcowi, a my, w naszej podróży po ciekawych miejscach w Stambule i okolicach dotarliśmy do Gebze i grobu Hannibala.

Gebze, podobnie jak Hereke, położone jest w prowincji Kocaeli i chociaż słynie w Turcji jako okręg przemysłowy, to nie oznacza to, że nie ma tutaj niczego ciekawego do zwiedzania. Wręcz przeciwnie.

Historia Gebze

Historia Gebze sięga XII w.p.n.e. i Frygijczyków, którzy założyli tutaj swoje pierwsze osiedla. Jednym znich była Libyssa, przyszłe Gebze.

Gebze, położone na półwyspie Kocaeli, stanowi pomost pomiędzy Azją a Europą nic dziwnego więc, że istniała na tych terenach duża mobilność. Frygijczycy przemieścili się wkrótce z Bitynii do centralnej Anatolii, a na ich miejsce napłynęli Trakowie w VII w.p.n.e., potem Lidyjczycy w VI w.p.n.e., by następnie tereny te trafiły w IV w.p.n.e. do królestwa Perskiego.

W 281 r.p.n.e. król Bitynii Nikomedes przejął te ziemie dla swojego państwa, a w pobliskim Izmicie założył stolicę.

Hannibal

Po upadku Kartaginy w sławetnej bitwie pod Zamą w 202 roku p.n.e., Hannibal uciekł na dwór Antiocha III Wielkiego, władcy państwa Seleucydów. Niestety, Rzym chciał zemsty na sławnym generale i Hannibal musiał również uciekać i stamtąd.

W 189 roku p.n.e. schronił się właśnie w Bitynii, na dworze króla Prusjasza I, prowadzącego wojnę z Rzymem. Rzymianie zażądali wydania sławnego generała, a król na to przystał. Gdy Hannibal się o tym dowiedział, by uniknąć trafienia w ręce Rzymian, wypił truciznę ze swojego pierścienia, podarowanego mu przez ojca na wypadek właśnie takiej okoliczności. Miał 65 lat.

Grób Hannibala
Kamień ustawiony na grobie Hannibala w 1981 roku

Grób Hannibala znajduje się w Gebze.

Sprawdź też:  Imiona unisex: dla chłopców i dziewczynek

W II i I w.p.n.e. Gebze trafiło do rąk Imperium Rzymskiego a potem do Bizancjum. Gebze nazywano wówczas Dakibyza.

W 1330 roku Gebze przeszło z rąk Konstantynopola pod panowanie osmańskie. Nie było ustalonej nazwy miasta. Niektórzy wywodzą nazwę Gebze od “gel bize” i “bize gel”, czyli “chodź do nas”, a to z powodu częstego przechodzenia tych terenów z rąk Bizancjum do Turków i odwrotnie w czasie walk o panowanie na tych terenach.

Twórcą dzisiejszego Gebze był Orhan Gazi, wnuk Ertuğula, o którym pisaliśmy już w poście o Silivri.

Co warto zwiedzić w Gebze

Meczet Çoban Mustafa Paszy

Znajduje się w centrum Gebze. Zbudowany w 1522 roku przez Çoban Mustafę Paszę. Jego mauzoleum znajduje się przy meczecie. W trakcie budowy meczetu, Çoban Mustafa Pasza był walim (zarządcą) Egiptu. Zafascynowany starożytnymi dekoracjami postanowił, że meczet powstanie właśnie w stylu egipskim. Części meczetu zostały wykonane w Egipcie, przez tamtejszych budowniczych, a następnie przetransportowane do Gebze.

Meczet zbudowany jest na planie kwadratu, wysokość kopuły to 24 metry. Ściany ozdobiono pismem kufi i ceramiką turecką.

Niektórzy, plan meczetu przypisują mistrzowi Sinanowi, a wykonanie jego uczniowi: Hüseyn Adze.

Oprócz meczetu, w kompleksie znajduje się również biblioteka, karczma, hamam, zajazd, łaźnie i archiwa.

Meczet Sułtana Orhana

Meczet zbudowany najprawdopodobniej w latach 1323-1331 na polecenie Sułtana Orhana. Jeden z pierwszych przykładów budowli osmańskich na tych terenach. W budowie widać wpływy seldżuckie. Prosty w kształcie i bez ornamentów, na planie kwadratu.

obraz osman hamdi beya
Obraz Osman Hamdi Beya przedstawiający meczet Çoban Mustafa Paszy w Gebze

Meczet İlyas Beya

Zbudowany najprawdopodobniej w 1326 roku jest pierwszym meczetem zbudowanym przez Osmanów na tych terenach. Nie posiada kopuły.

Grób Hannibala

Tak właściwie, nie jest to grób, ale pomnik ku pamięci. Od XIX wieku prowadzono poszukiwania miejsca pochówku Hanibala, udało się je ustalić tylko w przybliżeniu. Na miejscu przypuszczalnego pochówku założono park, a w 1981 roku, podczas uroczystej ceremonii, na grobie, ułożono 24 tonowy kamień z podobizną Hanibala i krótką historią jego życia w języku tureckim, angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.

Sprawdź też:  Turecki kalendarz czyli rok 2017 rokiem koguta

Grób znajduje się na terenie Centrum Naukowego TÜBİTAK- MAM, tak więc zobaczyć pomnik można tylko w dni powszednie od 9 do 17.

Łąka Hünkara

Mehmed II Zdobywca, 27 kwietnia 1481 roku, w piątkowy dzień, wyruszył wraz ze Stambułu przez Izmit do Włoch. Na polanie, noszącej dzisiaj imię Hünkar, zarządził odpoczynek wojsku.  3 maja 1481 roku, ten 52 letni władca, zdobywca Konstantynopola, został otruty przez doktora i zmarł. W tym miejscu, ku pamięci tego wydarzenia, w 1659 roku, Sadrazam İbrahim Pasza wybudował fontannę, która istnieje do dzisiaj. Przed fontanną ustawiono pomnik Mehmeda II.

Obecnie, znajduje się tutaj park, w którym corocznie, odbywają się zawody yağli güreş.

Willa Osman Hamdi Beya

muzeum Osman Hamdi Beya w Gebze
Willa Osman Hamdi Beya w Eskihisar, obecnie muzeum

Osman Hamdi Bey jest znany w Europie jako malarz, pisaliśmy już o jego zasługach dla muzeum archeologicznego w Stambule.

Ojciec Osman Hamdi Beya pochodził z Eskihisar tak więc młody Osman Hamdi często bywał w tych stronach, które pokochał z całego serca.

W 1884 roku, w Eskihisar, wybudował dla siebie willę, którą można oglądać do dzisiaj. To właśnie tutaj powstała większość jego obrazów. Willę zaprojektował francuski architekt, również wiele części użytych do budowy willi sprowadzono z Francji.

Obecnie, znajduje się tutaj muzeum.

Osman Hamdi Bey został pochowany na cmentarzu w Eskihisar.

Zamek Eskihisar

Zamek obronny zbudowany w Eskihisar, na wzgórzu, skąd rozciąga się widok na morze oraz na półwysep. Twórcą zamku był Manuel I Komnen, cesarz bizantyjski. Po raz pierwszy wspomina o zamku Jerzy Akropolita – bizantyjski dowódca i historyk.

Zamek zbudowano na planie kwadratu, posiada cztery bramy i dziesięć wież.

zamek Eskihisar
Bizantyjski zamek w Eskihisar, Gebze

Ballıkayalar

Jest to dwukilometrowa kotlina, położona pomiędzy Gebze a Izmitem. Park Narodowy. Świetnie miejsce na piesze wędrówki, kempingi, wspinaczkę. Ściany kotliny, zbudowane z miękkiego wapienia, stworzyły tutaj ciekawe formy skalne, jezioro, wiele jest tutaj zieleni grot i wodospadów.

Sprawdź też:  Cztery zdrowe produkty kuchni tureckiej

Mapa Gebze

Zapraszamy na naszą mapę ciekawych miejsc w Turcji, gdzie umieściliśmy wszystkie wymienione powyżej miejsca. Zapraszamy również do naszego postu o położonym w pobliżu Gebze mieście Hereke, które słynie na cały świat ze swoich dywanów.

Udostępnij:
×