Przejdź do treści

Osmański lotnik Hezarfen Ahmed Çelebi

osmański lotnik hezafren ahmed celebi i jego pierwszy lot

Wszyscy słyszeli o braciach Wright, ale nie każdy słyszał o pierwszym siedemnastowiecznym osmańskim lotniku – Ahmedzie Çelebim. Dzięki swoim naukowym zainteresowaniom zyskał imię Hezafren, co oznacza “tysiąc nauk”.

Osmański lotnik

Ahmed Çelebi zainteresował się lotnictwem dzięki badaniom innego tureckiego naukowca z X wieku – Ismaila Cevherego. Poznał jego prace i następnie sam spróbował latania.

Evliya Çelebi w “Seyahatname” wspomina o Ahmedzie Çelebim pisząc, że około 1630-1632 roku próbował on szybować na skonstruowanych przez siebie skrzydłach nad Okmeydanı. Następnie, obserwowany przez samego sułtana Murada IV, wykonał on lot z wieży Galata przez Bosfor. Wykorzystał on wiejący wówczas Lodos (południowo-wschodni wiatr wiejący w tym regionie) i wylądował w  Üsküdar. Przeleciał więc prawie 3,5 kilometra.

Konsekwencje lotu

Sułtan, zachwycony dokonaniem, nagrodził go woreczkiem złotych monet. Na wskutek knowań religijnych przywódców i pałacowych doradców, osmański lotnik został zesłany do Algierii, gdzie zmarł w wieku 31 lat.

Znamy również zapiski austriackiego ambasadora w Konstantynopolu, Johna Wilkinsa, który wspomina w 1648 roku o Turku, który próbował latać.

Udostępnij:
Sprawdź też:  Skąd się wzięły nazwy tureckich miesięcy?
×