Spis treści:
Jak się przygotować do trzęsienia ziemi?
Przed wyjazdem do kraju w którym występują trzęsienia ziemi, zapisz się do systemu Odyseusz. W przypadku katastrofy ambasada lub konsulat będzie wiedział, że znajdujesz się na terenie danego państwa, będzie mógł skontaktować się, udzielić pomocy lub po prostu służyć informacją.
Wykup ubezpieczenie turystyczne obejmujące również trzęsienia ziemi. Zaopatrz się w informacje o swojej grupie krwi. Zapoznaj się z kursem pierwszej pomocy.
Zapisz w telefonie numery do służb ratunkowych, rodziny, ubezpieczyciela oraz ambasady. Numery zapisz również na kartce. Telefon może zostać uszkodzony.
Adres Ambasady RP w Ankarze
adres: 06-650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241
telefon: +90 312 457 20 00
faks: +90 312 467 89 63
e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Wydział konsularny:
telefon: +90 312 457 20 17, +90 312 457 20 18
faks: +90 312 468 83 01
e-mail: ankara.wk.dyzurny@msz.gov.pl
Nagłe przypadki:
Telefon: +90 530 469 12 61
e-mail: ankara.wk.dyzurny@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Stambule
adres: Maslak Mah. Eski Büyükdere Cad. No. 7, GİZ 2000 Plaza K. 5, 34485 Sarıyer – İstanbul
telefon: +90 212 290 66 30
faks: +90 212 290 66 32
e-mail sekretariatu: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl
Nagłe przypadki:
telefon: +90 530 469 18 81
e-mail: stambul.kg.dyzurny@msz.gov.pl
Ważne numery telefonów w Turcji
157 Informacja dla obcokrajowców (język turecki, angielski, arabski, rosyjski)
179 Infolinia pomocy turystycznej
122 AFAD (zarządzanie kryzysowe w tym podczas trzęsień ziemi)
155 Policja
112 Pogotowie ratunkowe
110 Straż pożarna
156 Żandarmeria wojskowa (pełni obowiązki poza obszarami miejskimi)
153 Straż miejska
154 Policja drogowa
158 Straż przybrzeżna
177 Straż pożarna lasów
Jak przygotować miejsce zamieszkania do trzęsienia ziemi?
Zorientuj się czy w miejscu w którym będziesz przebywać, występują trzęsienia ziemi i o jakiej sile. Zadaj sobie pytanie: Jaki wpływ może mieć trzęsienie ziemi na miejsce którym mieszkam? Czy są widoczne jakieś uszkodzenia budynku? Czy mogą być jakieś uszkodzenia których nie widzę? A co z infrastrukturą zewnętrzną? Jakie mosty, drogi dojazdowe mogą zostać zniszczone w trakcie trzęsienia? Gdzie znajdują się szpitale, posterunki policji? Gdzie znajduą się miejsca zbiórki? Czy po trzęsieniu ziemi może nadejść tsunami, ulewy, pożar, porażenie prądem, wyciek gazu? Czy pomoc pojawi się natychmiast po trzęsieniu ziemi?
Po trzęsieniu ziemi najważniejsze są pierwsze 72 godziny. Po tym czasie szanse na uratowanie kogokolwiek maleją drastycznie.
Znajdź najbliższe wyjścia ewakuacyjne z budynku,gdzie znajduje się najbliższa otwarta przestrzeń, gdzie nie będziesz narażony na obrażenia. Zorientuj się, gdzie znajdują się gaśnice, wyłącznik gazu i prądu. Okna trzymaj zasłonięte. W razie trzęsienia ziemi firana może ochronić cię przed kawałkami szkła. Ustal gdzie znajduje się najbezpieczniejsze miejsce w każdym pomieszczeniu. W razie trzęsienia ziemi zastosuj metodę połóż się-ochraniaj-trzymaj się. Przećwicz.
Umów się wraz z rodziną, znajomymi miejsce, gdzie będziecie mogli się spotkać, w przypadku, gdy zostaniecie rozdzieleni.
Zawsze trzymaj buty przy łóżku. Przygotuj podręczną torbę, którą będziesz mógł zabrać kiedy trzeba będzie się ewakuować z budynku. Trzymaj ją blisko siebie. Telefon zawsze trzymaj przy łóżku naładowany.
Zwróć uwagę na rozmieszczenie mebli. Ponad 3% śmierci i 50% urazów w trakcie trzęsienia ziemi pochodzi z obrażeń od potłuczonych okien i niewłaściwie ustawionych mebli. Kanapy i łóżka powinny być ustawione z dala od okien i od przedmiotów które mogą spaść. Ciężkie przedmioty powinny być ustawiane na dolnych półkach. Szafki kuchenne, półki i wysokie szafy powinny być przytwierdzone do ścian. Upewnij się, że szafki posiadają odpowiednie zamknięcia (podobne do tych stosowanych w przyczepach kampingowych). Żyrandole powinny być lekkie i trudne do zbicia. Doniczki i inne przedmioty nie powinny być ustawiane na zewnętrznych parapetach.
Zorientuj się, które meble i przedmioty mogą utworzyć tak zwany “trójkąt życia”, czyli pustą przestrzeń która powstaje po zmiażdżeniu mebli przez budynek. Takie trójkąty życia tworzą na przykład: łóżko, rogi lodówki, pralki, półka pełna książek lub przedmiotów. Futryny w starym budownictwie również mogą stanowić ochronę. Natomiast ochrony nie zapewnią wewnętrzne ściany, balkon i schody.
Co powinno znaleźć się w torbie podręcznej:
Latarka + dodatkowe baterie, zapalniczka, mapa miasta, scyzoryk, radio na baterie, łyżeczka, gwizdek, maseczka przeciwpyłowa, gotówka, zapas wody (2 litry na osobę), suchy prowiant i konserwy (powinien to być zapas na 72 godziny), odzież, koce, kopie ważnych dokumentów, numery telefonów, długopis i notatnik, leki, telefon i ładowarkę, chusteczki higieniczne. Nie zapomnijmy o przedmiotach dla osób wymagających osobnej troski: dzieci, osób starszych itd. Dla osób starszych, wymagających szczególnej opieki oraz dla dzieci dobrze jest przygotować kartę z imieniem, nazwiskiem, telefonem, jakie leki ta osoba bierze, na co ma alergie, na co choruje. Dodatkowo turyści powinni umieścić informacje o ambasadzie oraz adres kontaktowy w kraju pochodzenia. Jeśli posiadamy zwierzęta, w torbie powinno się znaleźć ich aktualne zdjęcie, wszystkie dane od weterynarza, potrzebne leki, smycz.
Co robić w trakcie trzęsienia ziemi
Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu:
- Połóż się na ziemi i zakryj głowę.
- Schowaj się pod stołem, furtyną.
- Nie przemieszczaj się dopók wstrząsy nie ustaną.
- Osłaniaj głowę poduszką lub rękami.
- Zabezpiecz się przed spadającymi przedmiotami.
- Unikaj wind, balkonów, okien i schodów. To są najsłabsze punkty w budynku.
- Staraj się zbliżyć do zewnętrznych ścian budynku. Szanse na ucieczkę i uratowanie będą większe.
Jeśli jesteś na zewnątrz:
- Odsuń się od budynków, drzew, wiaduktów, słupów, latarń, przejść podziemnych itd.
- Nie używaj samochodu.
- Jeśli jednak trzęsienie zastało cię w samochodzie, zjedź na pobocze. Zatrzymaj się z dala od budynków, wiaduktów, mostów.
- Uważaj na osuwiska na drodze lub w mieście na spadające przedmioty. Wysiadając z samochodu uważaj na oberwane kable elektryczne.
- Ochroń głowę rękami.
Gdy znajdziesz się pod gruzami…
Przede wszystkim nie panikuj. Najpierw załóż maseczkę która ochroni twoje płuca przed zabójczym pyłem. Jeśli nie posiadasz maseczki, zakryj nos i usta kawałkiem koszulki. Zorientuj się w sytuacji i ustal plan działania. Nie krzycz. W trakcie trwania trzęsienia ziemi i tak najprawdopodobniej nikt cię nie usłyszy. Na dodatek zużyjesz niepotrzebnie energię i nawdychasz się szkodliwego pyłu. Po ustaniu wstrząsów użyj gwizdka lub znajdź kawał rury lub coś innego wydającego drgania i dźwięki. Jeśli możesz się ruszać, podejmij próbę wyjścia na powierzchnię, ale rób to ostrożnie. Niedoświadczone przebijanie się na zewnątrz może spowodować osunięcie się gruzów. Jeśli w pomieszczeniu jest mało tlenu, unikaj zapalania ognia.
Po 36 godzinach bez wody w ograniźmie zaczyna dochodzić do uszkodzenia organów wewnętrznych.
Zapas wody na osobę to 2 litry wody pitnej + dwa litry wody do mycia. Wody powinno wystarczyć na 72 godziny, czyli gromadziny 12 litrów wody na osobę.
Jak zachować się po ustaniu wstrząsów?
Zachowaj spokój i upewnij się, że nie jesteś ranny. Załóż buty. Jeśli jest to możliwe, załóż maseczkę. Pył w płucach pochodzący ze zburzonych budynków jest jednym z najczęstszych powodów śmierci wśród uratowanych ofiar trzęienia ziemi. Odetnij wodę, gaz i elektryczność. Nie zapalaj zapałek i elektryczności. Mogło dojść do uszkodzenia instalacji gazowej lub elektrycznej. Nie korzystaj z wody z kranu mogła zostać zanieczyszczona. Nie spuszczaj wody w toalecie.
Opuść budynek jak najszybciej. Nie korzystaj z windy. Nie wchodź do żadnych budynków. Udaj się na wcześniej ustalone z rodziną miejsce zbiórki. Jeśli występujesz na terenie gdzie może wystąpić tsunami, udaj się w głąb lądu, na wyższy teren.
Oszczędnie korzystaj z telefonu pamiętając, że wszyscy w tym samym momencie będą starali się gdzieś dodzwonić. To może powodować obciążenie linii. Najsuteczniejszy sposób komunikowania się to radiostacje i krótkofalówki.
Bądź przygotowany na wstrząsy wtórne!
Grupy poszukiwawczo-ratownicze w Turcji
AKUT
AKUT, czyli Arama Kurtarma Derneği, to pozarządowa organizacja wolontarystyczna. Jedna z największych i najlepiej zorganizowanych w Turcji. Stronę internetową organizacji znajdziecie pod tym linkiem.
AFAD
AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) jest rządową organizacją założoną w 2009 roku.
JAK
JAK, czyli Jandarma Arama Kurtarma jest ekipą ratowniczą żandarmerii.
İTFAYE
Ekipy ratownicze należące do straży pożarnej.
UMKE
UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) czyli narodowa medyczna grupa ratownicza. Podlega Ministerstwu Zdrowia.
IHH
IHH (İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekibi) Organizacja założona w 1995 roku w Stambule. Niesie pomoc nie tylko w przypadku klęsk żywiołowych, ale również ofiarom wojny. Zajmuje się nie tylko ratownictwem, ale również zapewnia pomoc socjalną, edukację, opiekę zdrowotną.
HAK
HAK (Hak İnsani Yardım Derneği Arama Kurtarma Ekibi)
TURKUAZ
TURKUAZ (Turkuaz Arama Kurtarma) jest z kolei grupą ratowniczą założoną w mieście Kaiseri.
GEA
GEA (Gea Arama Kurtarma Ekibi) założona w 1994 roku jest grupą wolontarystyczną. Od 1999 roku należy do Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa przy ONZ: INSARAG.