Przejdź do treści

Niedoceniane właściwości sumaku

Właściwości sumakuSumak w Polsce nie ma zbyt dobrej opinii. Kojarzony jest przede wszystkim z alergiami i z niepohamowanym rozrostem. Wszystko to jednak dotyczy sumaka octowca (Rhus typhina), ale czy wiecie, że na Bliskim Wschodzie jest to bardzo ceniona przyprawa? Przyprawa ta pochodzi z innej odmiany sumaka – sumaka garbarskiego (Rhus coriaria). W Turcji sumak jest specjalnie popularny w potrawach pochodzących z rejonu Gaziantem, tak zwanej Gaziantep mutfağı.

Co to jest sumak

Sumak jest owocem, który suszy się i następnie mieli na czerwony proszek. Sumak ma lekko kwaskowaty smak, przez co stosuje się go jako zamiennik octu lub cytryny, produkuje się również z niego oranżadę na upalne letnie dni.

Sumak posiada dużo garbników, toteż wykorzystuje się go również w garbarstwie i farbiarstwie (zwłaszcza do farbowania wełny), ale nie przypuszczam, by wielu garbarzy czytało Tureckie Opowieści, stąd nie napiszemy o nich tutaj, zajmiemy się innymi właściwościami tej niespotykanej w Polsce przyprawy.

Sumak w kuchni

Dzięki swojemu kwaskowatemu smakowi, sumak często wykorzystywany jest do przyprawiania tłustych potraw, nadaje interesujący smak rybom i mięsom – nacieramy przed upieczeniem.

Można nim przyprawić sałatkę, dodać do jogurtu i majonezu, można też wymieszać z przecierem pomidorowym. Jeśli chcemy otrzymać czerwony pilaw z ryżu, dodajmy łyżeczkę sumaku do gotującej się wody.  Efekt murowany. Niektórzy mieszają sumak z solą i w ten sposób przyprawiają dania.

Jednym słowem: można do woli eksperymentować.

Właściwości lecznicze sumaku

Sumak posiada wiele właściwości prozdrowotnych: moczopędne, poprawiające trawienie, regulujące pracę jelit, zmniejsza gorączkę. Pomaga przy biegunce i łagodzi bóle brzucha.

Sumak posiada bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, zwalczając nawet Salmonellę. Ma działanie antyseptyczne, łagodzi bóle gardła i objawy przeziębienia. Jest pomocny przy zapaleniach pęcherza i dróg moczowych.

Sprawdź też:  Kadınbudu Köfte czyli tureckie kotlety z ud kobiecych

Obniża cholesterol i poziom cukru we krwi.

Znajdzie się też coś dla urody: dzięki zawartości antyoksydantów chroni przed starzeniem, łagodzi również podrażnienia skóry. Wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza więc pajączki na skórze, tamuje krwawienia.

Jest bogaty w witaminę C, kwasy Omega-3, minerały takie jak magnez, wapno i potas.

Na brak apetytu: Do jogurtu dodajemy tymianek, miętę, sumak i pul biber (paprykę w płatkach). Zjadamy pół godziny przed posiłkiem.

Na ból gardła i zapalenie dziąseł: Na pół litra gotujące się wody dodać 50 gram sumaku, zmniejszyć ognień i gotować pięć minut. Ostudzić. Płukać wywarem gardło.

Ostrzeżenie! Nie powinny sumaku zażywać osoby z wysokim ciśnieniem krwi. Zbyt duże spożywanie sumaku utrudnia również wchłanianie żelaza.

Przepis na oranżadę z sumakiem

Sorbet z sumakiem:

300 gram niezmielonego sumaku, 2 laski cynamonu, odrobinę startego imbiru, trochę cukru i kilka goździków.

Sumak namaczamy na noc w odrobinie wody. Następnego dnia dodajemy resztę składników, podgrzewamy do zagotowania i studzimy. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Smacznego!

Udostępnij:
×