Przejdź do treści

Jakie miasto w Turcji założono na siedmiu wzgórzach?

Legenda o siedmiu wzgórzach. Wszyscy wiedzą, że Rzym został założony na siedmiu wzgórzach, ale nie wszyscy wiedzą, że w Turcji istnieje również miasto, które szczyci się położeniem na siedmiu wzgórzach.

Nie będzie chyba dla nikogo zdziwieniem, jeśli już od razu wyjawię, że chodzi tutaj o Stambuł (Konstantynopol), będący stolicą Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego. Oczywiście, jako godny spadkobierca dorobku Rzymu, Konstantynopol nie mógł być gorszy i tak powstała legenda, zgodnie z którą, cesarz Konstantyn, gdy jednocześnie na niebie ukazały się słońce, księżyc i pięć planet, zdecydował się założyć miasto na siedmiu wzgórzach otoczonych murem. To, co poza murami nie nazywano już Konstantynopolem.

Legenda o siedmiu wzgórzach:

Legenda o siedmiu szczytach przeszła do historii Stambułu. Czy słusznie? Jeśliby policzyć szczyty dawnego, historycznego Konstantynopola, to można doliczyć się wzgórz o wiele więcej. Niektórzy, wliczają w stambulskie wzgórza wyżyny: Çamlıca, Kandilli, Gültepe. Niesłusznie, bo weszły one w obręb Stambułu o wiele, wiele później.

Oficjalne szczyty którym przypadł zaszczyć nosić miana „założycieli” Stambułu to:

  1. Wzgórze Topkapı, gdzie znajduje się obecnie pałac Topkapı. Jest to właściwie zgodne z prawdą, bo badania archeologiczne wskazują rejony pałacu jako pierwsze zorganizowane osiedle w historii miasta. Na wzgórzu znajdują się również: Aya İrini, Hagia Sophia, Błękitny Meczet, pałac İbrahima Paszy, kamień milionowy od którego liczono odległości w Bizancjum, Niemiecka Fontanna, Cysterna Bazyliki, Nowy Meczet, stacja kolejowa Sirkeci oraz pałac Bukoleon.
  2. Wzgórze Çemberlitaş, wraz z meczetem Nuruosmaniye. Nazwa pochodzi od kolumny, zwanej czasami Kolumną Konstantyna. Znajduje się tu również Wielki Bazar i Bazar Egipski.
  3. Wzgórze Beyazıt i meczet Süleymaniye. Jest to jedno z najwyższych wzgórz i oprócz słynnego meczetu mamy tutaj: meczet Beyazıt, meczety Laleli oraz Zeyrek, a także grobowiec Sinana.
  4. Wzgórze Fatih i meczet o tym samym imieniu. Jest to również wysokie wzniesienie, z akweduktem Walensa.
  5. Wzgórze Yavuzselim wraz z meczetem Yavuz Sultan Selima, meczetami Fethiye oraz Kariye.
  6. Wzgórze Edirnekapı, będące najwyższym punktem w obrębie starych murów miejskich Stambułu i meczet Mihrimah Sultan. W czasach bizantyjskich znajdował się tutaj Pałac Porfirogenetów.
  7. Wzgórze Kocamustafapaşa i kompleks Haseki Sultan. W czasach rzymskich znajdowało się tu forum cesarza Arkadiusza, z którego przetrwała kolumna Arkadiusza.
Sprawdź też:  Polonezköy

Dla lepszego zorientowania się, gdzie poszczególne siedem wzgórz Stambułu się znajduje, zamieszczam mapkę Konstantynopola:

legenda o siedmiu wzgórzach

Udostępnij:
×