Przejdź do treści

Sulejman Wspaniały i jego most

most Sinana w BüyükçekmeceDzisiaj, w ramach cyklu opowieści o wartych do zwiedzenia miejscach w Stambule,  opowiemy o najpiękniejszym moście Sinana. Jest to najdłuższy most przez niego zbudowany: ma ponad sześćset metrów i powstał w stambulskiej dzielnicy Büyükçekmece, której jest symbolem. 

Pełna nazwa mostu brzmi: most Sulejmana Wspaniałego. Powstał w 1566 roku. Architektem był Sinan.

Historia powstania mostu Sulejmana Wspaniałego

Tak, jak wiele mostów zaprojektowanych przez Sinana, most ten powstał na potrzeby wojska. A dokładnie, na rozkaz Sulejmana, podczas  przeprawy wojska udającego się na bitwę turecko-węgierską, w 1566 roku, pod Szigetvarem. Wojsko miało trudności z przedostaniem się przez wąski pas lądu pomiędzy Morzem Marmara a jeziorem Büyükçekmece. Sułtan Sulejman nakazał więc Sinanowi zbudowanie mostu w trudnym dla przeprawy miejscu. Niestety, nie zobaczył zamówionego przez siebie dzieła, zmarł w bitwie pod Szigetvar, a budowę mostu dokończono już za panowania Selima II w 1567 roku.

Tak naprawdę, obecny most, jest drugim mostem powstałym w tym miejscu. Pierwszy, o wiele mniejszy, ustawiony był bliżej jeziora, na terenie podmokłym co sprawiało, że osiadał. Sinan, po zapoznaniu się z terenem, zburzył go i rozpoczął budowę od nowa, przesuwając most bliżej morza, gdzie podłoże było suchsze.

Most wybudowany jest w miejscu starej rzymskiej drogi Via Egnatia.

Tuż przy wjeździe na most, znajduje się, zbudowany również przez Sinana, meczet Sokullu Mehmet Paszy, oraz zajazd: Kurşunlu Han i fontanna Sulejmana Wspaniałego.

O moście Sulejmana Wspaniałego w Büyükçekmece

Most jest długi na sześćset trzydzieści sześć metrów, ma szerokość ponad siedmiu metrów, składa się z czterech części – mostów – i dwudziestu ośmiu łuków. Do jego budowy użyto czterdziestu tysięcy metrów sześciennych kamienia. Kamienie połączono ołowiem. Kamieniarzy sprowadzono z Edirne. By podstawa była solidna i by nie zagrażały mostowi żadne powodzie i inne kataklizmy, odciągając wodę pompami, wkopano w ziemię wysokie na trzy osoby kolumny, kamienie, ołów i żelazo. Dopiero na tej podstawie ustawiono most.

Sprawdź też:  Krótki przewodnik po zabytkowych stambulskich fontannach

minaret meczetu zbudowanego przez SinanaW połowie mostu, na białym marmurze wykuto napis informujący, że most zbudowano za panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego i Selima II wraz z datą zakończenia budowy.

Na moście, znajdują się punkty widokowe – balkony –  zaprojektowane specjalnie przez Sinana tak, aby przechodzący przez most mogli tu odpocząć.

Jedne z pierwszych wzmianek o tym moście można znaleźć w dokumentach ambasadora Austrii w Stambule, herbaliście i pisarzu, o jakże pięknym imieniu: Ogier Ghiselin de Busbecq. Pisał również o nim w swoim Seyahatname Evliya Çelebi.

W latach 1986-1989 most odrestaurowano.

Meczet Sokullu Mehmet Paszy w Büyükçekmece

W Stambule istnieją trzy meczety Sokullu Mehmed Paszy. Wszystkie trzy zaprojektowane przez Sinana. Jeden z nich znajduje się właśnie przy moście w Büyükçekmece. Znany jest również pod nazwą “Meczet przy wjeździe na most”. Wybudowano go w 1567 roku dla wielkiego wezyra Mehmeda Sokoli Paszy, który za Selima II faktycznie rządził państwem i uważany jest za najznaczniejszego wezyra w historii. Meczet początkowo był drewniany, potem dokonano zmian. Obecnie z oryginalnego meczetu pozostał tylko minaret, który – tu ciekawostka – wyrzeźbiony jest z kamiennego monobloku.

Fontanna Sułtana Sulejmana w Büyükçekmece

Fontanna Siana w BuyukcekmeceRównież i ona znajduje się przy wjeździe na most. Nadal czynna, zbudowana jest z trzech bloków kamiennych wyrzeźbionych w kształcie łuków. Zaprojektował ją architekt Sinan a powstała w 1566 roku dla podróżnych i zatrzymujących się w wybudowanym obok karawanseraju – domu zajezdnym.

Karawanseraj sułtana Sulejmana czyli Kurşunlu Han

Jest to zajazd zaprojektowany przez Sinana. Swoją nazwę zawdzięcza pokryciu dachu ołowiem (kurşun – ołów). wiadomo, że nocował w nim Evliya Çelebi. W latach 1965-1966 przeprowadzono renowację karawanseraju.

Lokalizację wyżej wymienionych obiektów można zobaczyć na naszej mapie ciekawych miejsc do zwiedzenia w Turcji.

Możecie też poczytać więcej i wielkim architekcie, jakim był Sinan oraz o jego największym dziele zbudowanym w Edirne.

Udostępnij:
×